Kodeks sieciowy to zbiór zasad stosowanych przez operatora systemu przesyłowego (OSP) określających warunki pracy sieci elektrycznej. W niektórych krajach, w tym w Polsce, zasady dla sieci przesyłowej są ustalane przez operatora systemu przesyłowego (OSP) w dokumencie Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, a operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) ustalają zasady dla sieci elektrycznej na poziomie niskiego napięcia lub dystrybucji oddzielnie w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.
Kodeks sieciowy reguluje ogólne warunki dotyczące sposobu przyłączania instalacji do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Kodeks ten reguluje także kwestie użytkowania sieci, usług systemowych, rozbudowy sieci i ogólnej eksploatacji sieci.
Zasady kodeksu sieciowego dotyczą wszystkich instalacji, które są podłączone do sieci, od dużej elektrowni produkującej kilkaset megawatów do elektrowni słonecznej produkującej zaledwie 500 kW, a także instalacji prosumenckich o mocy 4 kW.
Ponieważ kodeksy sieciowe określają standardowe ramy dla wszystkich urządzeń, które chcą się przyłączyć do sieci, zapewniają równe szanse wszystkim uczestnikom. W ten sposób gwarantowany jest (a przynajmniej powinien być) pewien poziom sprawiedliwości, kiedy OSD lub OSP decydują, jakie instalacje mogą zostać przyłączone do sieci. W związku z tym wiele krajowych kodeksów sieciowych stanowi, że nowe instalacje muszą uzyskać dostęp do sieci, jeśli spełnione są warunki określone w kodeksie sieciowym.
Poza sprawiedliwością istotną rolę odgrywa też efektywność: Gdyby nie istniał zbiór zasad dotyczących przyłączania do sieci, każde nowe przyłączenie do sieci energetycznej byłoby przedmiotem dwustronnych negocjacji między OSP/OSD a wnioskodawcą.
Z punktu widzenia operatora sieci elektroenergetycznej istnienie kodeksów sieciowych jest konieczne, aby zapewnić jej niezawodne działanie. Zwłaszcza w kontekście szybkiego rozwoju energii odnawialnej w wielu krajach trudno byłoby poradzić sobie z dużą liczbą nowych instalacji przyłączanych do sieci bez zbioru zasad obowiązujących wszystkich wnioskodawców. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) przedstawiła analizę współzależności między rozwojem energii odnawialnej a rozwojem kodeksów sieci.
Kodeksy sieci różnią się w zależności od kraju i operatora sieci, ale ogólnie rzecz biorąc, większość kodeksów sieci zawiera przepisy dotyczące następujących zagadnień:
Oświadczenie: Next Kraftwerke nie ponosi żadnej odpowiedzialności za kompletność, dokładność i aktualność przedstawionych informacji. Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie zastępuje indywidualnej porady prawnej.